Modulární výstavba v době pandemické

Stanislav Martinec píše o inovativních projektech KOMA MODULAR a jak přispívají modulární realizace zvláště v nynější pandemické době k naplňování principů cirkulární ekonomiky

KOMA MODULAR se etablovala jako leader v inovacích oboru modulární výstavby v Česku a na Slovensku. Modulární výstavba je již ze své podstaty způsob výstavby, který splňuje principy cirkulární ekonomiky. Z tohoto důvodu je tento způsob pořízení nových objektů nazýván jako „circular construction“. Modulární výstavba je ideální způsob výstavby v této nestálé době. Nejviditelnější počin, kde KOMA demonstrovala výhody tohoto systému výstavby v nynější pandemické době, byla realizace třípodlažní modulární budovy oddělení ortopedie Karvinské hornické nemocnice. V rekordně krátkém čase tří měsíců na místě rozšířila kapacity nemocnice o ambulance, lůžkovou část, a hlavně o jednotku intenzivní péče. Modulární výstavba vedle bezkonkurenční rychlosti je ideální pro tuto nestálou pandemickou dobu i svými dalšími nenahraditelnými vlastnostmi. Schopnost přemísťovat celé objekty na jiné místo, měnit jejich užití a efektivně je rozšiřovat či zmenšovat oslovují progresivní investory. Variabilita možnosti změny místa, účelu a velikosti a možnost prodeje modulárního objetu bez vazby na pozemek, to jsou aspekty, kterými si mohou investoři více chránit své investice.

V nynější pandemické době také rezonuje touha o odpočinku a rekreaci. Omezené možnosti cestování zmenšují možnost výběru. KOMA tak přišla na trh s novou řadou Fashion line Relax, která umožňuje umístění modulárního objektu k rekreaci v přírodě, na zahradě nebo v městské části. Realizace přímo na místě zabere maximálně 2 dny. Kombinace zateplení obálky budovy, které mají vynikající parametry, s použitím obnovitelných zdrojů pro vytápění umožňuje i celoroční obývání těchto modulárních objektů. Navíc řada Fashion line je designově atraktivní.

V současné době KOMA MODULAR dokončuje výrobu prvních modulárních letištních hal, které jsou součástí největší dodávky České republiky do Senegalu. V letošním roce je v plánu vyrobit a smontovat dvě letiště, a to v Saint Louis a Matamu. V plánu je výstavba ještě dalších tří letišť.

Dokončujeme taktéž výstavbu Vývojového centra modularity, kde bychom chtěli sdružovat odborníky z celého světa prosazující modularitu do našeho života. Ukazuje se, že modularita a její principy se začínají ukazovat jako alternativa budování flexibilních, mobilních, kvalitních, funkčních prostor pro budoucí nejistou dobu.

Možná trochu zamyšlení z března 2020 z celkového pohledu dalšího vývoje po pandemii…

 „Zastavme růst“...neznamená zastavit rozvoj.

„Nepromarněme tuto jedinečnou současnou příležitost, kdy se svět zastavil a ekonomika padá. Nepromarněme šanci dál klesat a žít a rozvíjet se v nové budoucnosti jinak”.

„Zkusme změnit náš postoj k neustále rostoucímu světu. Zkusme si zvyknout na to, že ekonomika poklesne třeba i o 20 % a takto to zůstane na vždy. Bude nás muset být na planetě méně, budeme méně cestovat, nebudeme produkovat tolik potravin, aut se bude vyrábět výrazně méně, ale budou kvalitní a déle vydrží, vzroste úloha cirkulární ekonomiky. Vybraní sportovci nebudou brát stamiliony, nebudeme tolik poslouchat média, budeme méně digitální, marketing a reklama budou upozaděny, falešné celebrity přestanou být uznávány. Z ničitelů přírody, podvodníků a úplatkářů se stanou lidé na okraji společnosti.“

 

Stanislav Martinec
CEO KOMA MODULAR