Kdo za “to” může – materiály nebo lidé?

To, že je naše planeta znečištěna tak, že už ohrožuje i nás – její obyvatele, je známý fakt. Nicméně naše postoje i k tak jednoduchým opatřením jako je náhrada jednorázových plastů ukazují na to, že jsme nepoučitelní a zaměňujeme příčiny a důsledky. Místo abychom změnili svoje chování a přestali užívat cokoli jednorázového – hledáme náhrady. Ty nám mají umožnit “bezbolestně” fungovat dále.

Vyměníme jeden materiál za druhý, zbavíme se plastů a nahradíme je bioplasty, papírem nebo dřevem. A pyšníme se tím, co vše děláme pro záchranu planety.

Bohužel pro záchranu planety neděláme nic pozitivního, ba naopak zrovna v tomto případě pomáháme jejímu drancování. LCA /Life Cycle Assessment/ už dlouhou dobu umí kvantifikovat jaký má výroba a užití materiálů dopad na naši planetu. A plasty z této analýzy vychází jako nejekologičtější varianta. Takže opravdu materiály za naše problémy nemohou. Můžeme si za ně sami. A řešení musíme hledat u sebe. Je v našich možnostech přestat kupovat a používat cokoli jednorázového. Tzv. re-usage je opravdu cesta. Ne vždy jednoduchá, ne vždy je to i možné, ale je to naše role – hledat a nacházet nová řešení.